Doma si můžeme svítit vším, čím je nám libo. Nebo skoro vším – protože klasické žárovky s vláknem byly už dávno zakázány a chcete-li si tak jimi posvítit, musíte mít zásobu z dřívějška nebo znát někoho, kdo je má a je ochoten se o ně s vámi podělit.
světlo žárovky

Ovšem jinak se fantazii meze nekladou.
1) I v dnešní době jsou mezi námi jedinci, kteří si svítí svíčkami. Pomineme-li však ty, kdo toto světlo využívají pouze příležitostně pro navození romantické atmosféry, respektive ty, kdo tak činí dočasně proto, že je venku zuřící kalamita připravila o elektřinu, jde vesměs už jen o lidi takzvaně sociálně slabé, kteří tak dlouho neplatili za proud, až jim tento byl odpojen. Těm posledně zmíněným tak nezbývá nic jiného než právě svíčky. Díky kterým se sice mohou holedbat, že neutratí za čím dál dražší elektřinu ani korunu, ovšem věru jim není co závidět. Protože se nejedná o světlo nikterak kvalitní a navíc se tím vlastně ani neušetří, protože ani svíčky nejsou zadarmo a jejich životnost je vcelku kratičká.
2) Prakticky identicky jsou na tom lidé, kteří používají ke svícení petrolejku. I u těch jde buď o romantiku, nebo o z nouze ctnost, a i ti na tom tratí a spíše riskují, než aby si užívali, protože stačí dost možná i jen jediný neopatrný pohyb a celý jejich příbytek může být v mžiku v plamenech.
3) Modernější, ale přece jenom už nemoderní jedinci svítí doposud klasickými žárovkami. Rozsvítí a mají díky těmto svítidlům nejen světlo, ale i trochu toho tepla. Tepla, jež je jenom vedlejším produktem, jenž také stojí peníze. Takže i generace takových lidí pomalu pozbývá své početnosti a přijde den, kdy zcela zmizí z povrchu zemského, jakmile poslední podobná žárovka vezme za své.
4) A pak jsou tu lidé, kteří svítí některým z moderních způsobů. Ti, kteří používají moderní a úsporná svítidla, jež poskytují dokonalé služby, ovšem zároveň jsou, co se provozu týká, lacinější než kterákoliv konkurence.
ležící žárovka
Neplýtvají elektřinou na vytváření zbytečného tepla, na němž se v klasických žárovkách prodělávalo především, vybírají si z nabízených barevných odstínů světla právě ten, který je jim nejpříjemnější.

K těm posledním patří ti, kteří už jednoho dne radostně zvolali to své !
A to ve chvíli, kdy objevili led žárovky mr16. Ty, jež nevydávají žádné teplo, a tudíž nejen šetří energii, ale ani nehrozí, že by mohly rozžhavené způsobit jinou škodu.
A co vy? Ke kterým ze zmíněných lidí patříte vy? Jste už moderní, nebo stále ještě naivně vzdorujete a možná i nevědomky na to doplácíte?