Někdo ho nenávidí, jiní na něj nedají dopustit. To je zázvor, svou ostrou, pálivou chutí mnoho z nás odrazuje. Někdo naopak tuto chuť vyhledává nebo jí přetrpí, kvůli jeho „zázračným“ účinkům.
čerstvý zázvor
·         Zázvor jako lék
Začíná nás bolet v krku, máme červené oči a neústupnou únavu. To jsou první příznaky nachlazení nebo chřipky. V tuto chvíli musíme být ve střechu a začít s léčbou dříve než nemoc vypukne naplno. Skoro samozřejmostí je uvařit si čaj s citrónem na zahřátí. Zkusme ten zázvorový. Můžeme ho koupit i v sáčcích, ale rozhodně bude účinnější si připravit čaj z čerstvého zázvoru. Kousek si oloupejte a nakrájejte na plátky, poté zalijte horkou vodou, přidejte citrón a pro zjemnění chuti můžete použít i lžičku medu. Tento „všelék“ obsahuje spoustu léčivých látek a vitamínů. Pročistí vám krásně tělo od bacilů a pomáhá i na bolest v krku. Další případy, kdy léčí, jsou žaludeční nevolnosti, na které také pomáhá. Dokonce těhotným ženám nejčastěji v prvním trimestru, kdy jsou, tzv. ranní nevolnosti nejsilnější se doporučuje lízat zázvorová lízátka. Tím by se měla nevolnost alespoň zmírnit.
·         Využití v kuchyni
Asijská kuchyně je používáním zázvoru celkem proslulá, proč také ne jejich jídla jsou velmi aromatická a mají rádi výrazné chuti. Navíc zázvor se nejčastěji dováží z Číny. Samozřejmě my jdeme s dobou a zázvor jsme začali při vaření také používat. Můžeme si vybrat buď opět ten čerstvý, který do pokrmu nastrouháme (pozor na množství, jídlo by mohlo být pak moc pálivé) nebo můžeme použít sušený zázvor, prodává se jako koření v každém obchodě. Hodí se buď do zmiňované asijské kuchyně či ho můžeme použít do polévky typu, dýňová, mrkvová pro zvýraznění chuti. Zajímavý je i v dezertech.
dýňová polévka
·         Kandovaný zázvor
Je lahůdkou, kterou je možné zakoupit v obchodě. Pokud chcete, můžete si vyrobit i doma. Vitamíny a léčivé látky samozřejmě obsahuje stejné. Pomáhá na žaludeční nevolnosti a je dobrou prevencí proti chřipkám a nachlazením, právě kvůli množství vitamínů vněm.
 
Tak se nebojte a zkuste také využít této léčivé byliny, je velice dostupný, jak cenově, tak i vtom, že ho najdete téměř v každém supermarketu.