Asi není třeba říkat, že mít vlastní dům či byt je snem mnoha lidí, nejen těch mladých. Asi každý totiž pochopí, jaké výhody bydlení ve vlastním nabízí. Především je to tedy jistota, že o svou střechu nad hlavou nemůžeme až tak snadno přijít.

Je však pravdou, že ceny nemovitostí jsou poměrně vysoké. Je to především proto, že se jedná o omezenou komoditu. Přeci jen, pozemky nepřibývají a přibývat nebudou, alespoň dokud se nerozhodneme vytvořit plovoucí města na oceánech.

hypoteka6

Navíc také náklady na stavbu domu rozhodně nejsou malé, a cena, za kterou se dům či byt prodává, tomu samozřejmě bude odpovídat. Nehledě na to, že prodejce chce také něco vydělat.

To vše je pochopitelné, ale kde má běžný člověk vydělat dostatek peněz? Řešením zde může být některý z druhů hypoték, jako jsou například nebankovní hypotéky bez registru. Ty patří k těm dlouhodobě oblíbeným, a není divu.

Jak již bylo řečeno, jsou poskytovány nebankovními společnostmi. Je to proto, že bankovní řády neumožňují stanovit takováto pravidla pro poskytování hypotéky. A ačkoliv se to děje pomalu, i nebankovní společnosti si pomalu získávají důvěru veřejnosti.

hypoteka5

Pokud jde o to, že jsou bez registru, pak to neznamená nic jiného, než že žadatel není prověřován v seznamu dlužníků. Pokud tam totiž má záznam, značně to snižuje jeho šance na schválení žádosti. A to rozhodně nikdo nechce.

Faktem je, že v tomto seznamu je dnes většina dospělé populace, byť ne vlastní vinou. Tento typ hypotéky tak pro mě může představovat jediný možný způsob, jak získat peníze na koupi vlastního domu či bytu. Skrývá ale i nějaká rizika?

Popravdě, ano. Je totiž třeba si spočítat, zda i se splátkami, které nyní máme, budeme mít dostatek peněz na to, abychom mohli splácet i tuto hypotéku. A to nejen v běžných měsících, ale i v době, kdy máme mimořádné výdaje, například o Vánocích.

Pokud si vše takto promyslíme, pak se nemusíme bát, že budeme mít problémy.