Poptávka po půjčkách na různorodé sumy stále narůstá, s ní však i počet lidí neschopných svůj dluh splatit. Nezřídka kdy tedy nastupují na scénu exekutoři. Jak se však exekuci vyhnout a splatit svůj dluh dřív, než přijdete o střechu nad hlavou?

balíčky stodolarovek

1) Konsolidace půjček

Pokud máte více úvěrů a nestíháte je všechny náležitě splácet, je možné je všechny sloučit do jedné – budete tedy platit měsíčně jen jednu částku za všechny vaše sloučené úvěry. Tím se nejen vyhnete možnosti, že některou z půjček zapomenete zaplatit a vysloužíte si tím nemalé penále, zároveň máte šanci získat nižší úrok a tím měsíčně ušetřit hezkou sumu peněz. Při konsolidaci též získáváte možnost si splátky rozvrhnout na delší časové období, díky čemuž jste opět schopní nějakou tu korunu měsíčně ušetřit.

2) Nepůjčujte si na splacení dluhu

Tím, že si půjčíte, abyste vyrovnali jinou půjčku, se z problémů rozhodně nedostanete. Ba naopak, dostanete se do jakéhosi začarovaného kruhu plného smluv, úvěrů, poplatků, splácení a dalších smluv ve snaze smazat své jméno z registru dlužníků. Raději si najděte nějaký vedlejší příjem, prodejte nepotřebné či se prostě a jen uskromněte, přičemž se střádání peněz hned stane jednodušším.

3) Osobní bankrot

Poslední a nejkrajnější možnost, pokud už opravdu nevíte kudy kam. Přesto byste si jeho vyhlášení měli opravdu velmi dobře rozmyslet, nejlépe se o něm poraďte se svým finančním poradcem, který vám detailně osvětlí o co se jedná a jaké jsou jeho podmínky. Při vyhlášení osobního bankrotu se na 5 let zavazujete žít z tzv. životního minima, tedy z minimální hranice příjmů, které slouží k zajištění vás a vaší rodiny, neboť zbytek vašich příjmů přechází právě na platbu vaší půjčky. Pokud za 5 let dokážete splatit alespoň 30%, za 3 roky 60% dluhu či alespoň minimální procento za 5 let, budete tzv. oddlužen a zbytek dluhu vám bude odpuštěn.
připoutaná bankovka

4) Do dluhů se vůbec nedostat

Tím nejjednodušším způsobem je nezadlužit se. Přemýšlejte, než si u banky půjčíte, informujte se a neberte si úvěry na věci, které opravdu a nutně nepotřebujete, neboť až se zadlužíte do takové míry, že nebudete schopni splácet, týden v Karibiku či jiné exotické destinaci vás opravdu nezachrání. Vždy se tedy důkladně informujte u bank a finančních poradců, nechte si vystavit co nejnižší úrok, nezapomínejte na RPSN a vše poctivě splácejte tak, jak máte.