Refinancování hypotéky je jednodušší, než se mnozí mylně domnívají. Pro mnoho lidí je tento krok spojený se složitým papírováním, byrokracií a sankcí, které z předčasného splacení úvěru plynou. Je tomu ale skutečně tak? A kdy je vlastně vůbec výhodné refinancování hypotéky podstoupit?

Vlastní nemovitost

Nejprve bychom si měli říci, co to vůbec to refinancování je? Jedná se o předčasné splacení hypotečního úvěru úvěrem jiným, který by však měl být ro dlužníka výhodnější. V podstatě se jedná o systém, na kterém vydělávají všichni. I z tohoto důvodu se banky doslova předhánějí, kdo přijde s lepší nabídkou.

Hypotéku je dobré refinancovat před koncem fixace, to už dlužník ví, jaké podmínky mu aktuální věřitel nově nastaví na další fixní období. Buď může s nově nastavenými podmínkami souhlasit a i nadále splácet stejný úvěr anebo se rozhodne odejít. V takovém případě je ideální čas začít hledat nového poskytovatele. Refinancování by se však mělo vyplatit a proto je důležité najít věřiteli, díky kterému se tento krok skutečně vyplatí. Výrazně nižší úroková sazba, delší doba splácení, nižší měsíční splátky anebo třeba zvýhodnění dalších bankovních produktů a služeb. Pokud takového poskytovatele najdete, nic vám nebrání svůj stávající úvěr refinancovat. O svém počínání ale nezapomeňte s dostatečným předstihem obeznámit aktuálního věřitele.

Papírové bankovky

Poplatky za předčasné splacení

Pokud se rozhodnete pro refinancování hypotéky v době fixace, instituce vám není oprávněna naúčtovat žádné sankce či ušlý zisk za předčasné splacení. Mimo toto období se však mohou tyto sankce výrazně odlišovat. V případě, že se rozhodnete refinancovat, není zapotřebí žádný souhlas aktuálního věřitele. Tímto krokem navíc můžete ušetřit až tisíce korun ročně a to už se skutečně vyplatí. Proč tedy i nadále splácet stejně nevýhodný úvěr?