Chtěli byste už konečně zhubnout, ale nevíte, jak na to? Možná už jste vyzkoušeli spousty diet a výsledek se nedostavil. Co děláte špatně? Napravte to.

Zhubnout rychle a přesto natrvalo – jde to, ale jen za určitých podmínek

Tak to by chtěl asi každý, kdo se snaží zhubnout. Aby kila zmizela, zatímco se nemusíme příliš trápit a ještě v rekordním čase. Tohle slibuje spousta diet, no ale výsledek je téměř vždy stejný. Dostaví se nežádoucí jojo efekt nebo to všechno vzdáme ještě dříve, než se k něčemu dopracujeme. Přitom to nemusí být úplně nadlidský výkon. Zhubnout totiž můžeme poměrně v krátkém čase a s minimem úsilí, jenže za dodržení jistých podmínek. Nic totiž v životě není zadarmo, ani štíhlá postava. Jak tedy na to?

scale-diet-fat-health-53404

Jdeme na to!

BMI kalkulačka je skvělým prostředkem, jak si ujasnit, kolik kilogramů vlastně potřebujeme shodit. Odborníci berou BMI index za takový odrazový můstek, jde v podstatě o orientační číslo, které vám i přesto může pomoci. Než začneme hubnout, je totiž dobré mít jasný avšak reálný cíl. Kolik kilogramů chcete vlastně shodit? Tento údaj je důležitý, pomůže vám v začátcích, ale pozor na to, vždy si dávejte pouze reálné cíle, kterých se skutečně můžete dopracovat. Čím víc na sebe budete přísnější, tím hůře se vám bude hubnout a brzy možná také ztratíte motivaci.

Co jíst a kdy?

Obecně se ví, že během shazování bychom měli jíst pravidelně, v malých porcích a tak, abychom během dne nepociťovali hlad. Přitom je důležité dbát na pestrou a vyváženou stravu, většina jídla by měla být čerstvá, vařte si výhradně doma a jezte hodně zeleniny a ovoce. Vyvarujte se polotovarům, skrytým cukrům a raději si dopřejte zdravé tuky. Pokud zhřešíte, nic si nevyčítejte. Přijaté kalorie navíc můžete shodit pohybem. Tím se vše vykompenzuje a je to mnohem lepší způsob, než si něco do nekonečna odpírat.

Pozor si také dávejte na pitný režim, který je nesmírně důležitý. Příjem tekutin by měl být někde mezi dvěma a dvěma a půl litry za den, pijte především čistou vodu a neslazené čaje. Opět zde platí zásada vyhýbání se skrytým cukrům. Ty se vyskytují i ve zdánlivě zdravých ovocných šťávách a v džusech. Když budete pít, budete mít také menší hlad, jednoduše ošálíte svůj žaludek a opět tím ušetříte kalorie.

pexels-photo-1105166

Počítat nebo nepočítat?

Je dobré počítat kalorie? No, jak se to vezme. Někomu to pomáhá, jiného to může stresovat. Úplně přesně si zapisovat, co sníte nemusíte, ale je dobré mít přehled o tom, zda máte příjem kalorií menší než výdej. Pokud je tomu naopak, jen těžko dosáhnete výrazného úbytku váhy. Opět to ale neznamená, že se musíte mučit. Jen si pohlídejte, zda je pohyb a příjem kalorií u vás v rovnováze, pokud má člověk málo pohybu a hodně jí, nikdy nemůže zhubnout.

Nezní to až tak složitě, co myslíte? Většina lidí, kterým se povedlo výrazně zhubnout se shoduje v jednom. Každé tělo je jiné a potřebuje něco jiného, v zásadě je tak zapotřebí najít si svou vlastní rovnováhu!